Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Megdöbbentően rossz gazdasági válságkezelés és a további autokratizálódás irányába mutató politikai válságkezelés.
„Nem véletlenül élték meg sokan ezt a félévet az autokrácia kiépítésének új, minden korábbinál intenzívebb szakaszaként, a felhatalmazási törvénnyel, az ellenzéki aktivisták feljelentgetésével, az Index és az egyetemek gleichschaltolásával. Mindezzel persze azt is elérték, hogy sikerült újra mobilizálniuk az ellenzéki közvéleményt, amivel akkor is forró őszt szabadítottak volna magukra és az országra, ha nem ért volna el minket a koronavírus-járvány legújabb hulláma és ha nem kezdene mindjobban kibontakozni a gazdasági válság következő szakasza, amely már nem a tavaszi leállás folytatása, hanem annak másodlagos, továbbgyűrűző következményeiről fog szólni.
Hogyan vonhatjuk meg tehát az Orbán-rezsim mérlegét a második hullám első napjaiban? Elégtelen és felelőtlen egészségügyi-válságkezelés, megdöbbentően rossz gazdasági válságkezelés és a további autokratizálódás irányába mutató politikai válságkezelés. Nem hisztériakeltés ennek alapján azt mondani, hogy semmi jót nem várhatunk a rezsimtől a második hullám során. Sajnos, sok jel utal arra, a második hullám sokkal súlyosabb egészségügyi kihívást fog jelenteni, s miközben semmi okunk nincs azt feltételezni, hogy az állam jobban felkészült volna a helyzet kezelésére, mint tavasszal, mostanra a társadalom is meglehetősen belefáradt a járvány okozta kellemetlenségekbe. Soha rosszabbkor, mondhatni. Öveket becsatolni, rázós útszakasz következik.”